352

бачили це

Три рівня фінансових відносин в парі

Всі ми знаємо приклади, коли у дуже скромної сім'ї немає ніяких фінансових розбіжностей, зате у цілком заможних людей постійно виникають сварки через гроші. Справа не в тому, скільки заробляє подружжя, а в тому, на якому рівні фінансових відносин вони знаходяться.

Гроші давно вже стали ресурсом, який може добути і чоловік, і жінка. Але ставлення до них буває різним, тому сімейна гармонія часто залежить від того, в якому циклі фінансового розвитку знаходиться пара і чи збігаються ці цикли у чоловіка і жінки.

Три уровня финансовых отношений в паре

Сучасне сімейне життя відрізняється від того сценарію, за яким еволюційно розвивалося людство. З'явилося безліч сервісів, які взяли на себе забезпечення побутових питань, і у нас стало більше часу і можливостей. Тому чоловіче і жіноче початку проявляються зараз зовсім не так, як сто років тому. Пари виходять на новий рівень: починають більше спілкуватися і цінувати в партнері особистість, а не який-небудь ресурс. З цього випливає прагнення розумно домовлятися один з одним в будь-яких питаннях, в тому числі і фінансових.

Якщо один з подружжя перейшов на новий рівень ставлення до грошей, конфлікти в сім'ї стають неминучими

Але для того, щоб домовленості досягалися і виконувалися, пара була міцною, подружжя повинне знаходитися на одному рівні відношення до грошей і вміти визначати фінансовий ризик-профіль» один одного.

Перший рівень: патріархальна спадщина
На базовому рівні гроші — це культ. Архаїчне поклоніння золотому тльцю досі зустрічається часто. Сімейний капітал тут формується одним учасником пари, частіше чоловіком. Це дуже авторитарна історія, тому що тільки здобувач вирішує, скільки грошей виділити на сім'ю, на що їх витратити і т. д. Жінка в такій культурі напряму «відлучили» від процесу видобутку ресурсу, тому вона зазвичай обожнює чоловіка-добувача і одночасно його ненавидить, розуміючи, що не зможе вижити самостійно. Це класична ситуація стокгольмського синдрому.

Але, як не дивно, базове ставлення до грошей може зробити шлюб дуже міцним-звичайно, якщо обоє перебувають в одному і тому ж циклі розвитку. Тоді сформовану ієрархію ніхто не оскаржує і думка про розлучення нікому не спадає на думку. Якщо ж один з подружжя перейшов на новий рівень ставлення до грошей, конфлікти в сім'ї стають неминучими.

Три уровня финансовых отношений в паре

Другий рівень: невигідний курс
На другому рівні між чоловіком і дружиною відбувається боротьба за ресурс. Кожен з них хоче одноосібно розпоряджатися всіма доходами, пригнічуючи при цьому партнера і почуваючи себе незалежним.

Все життя такої пари — це обмін одних ресурсів на інші за різними курсами, які залежать від соціальних стереотипів. Наприклад, сексуальна привабливість змінюється на комфорт і стабільність, народження дитини — на гарантовану безпеку і т. д. Саме на цьому рівні пара зазвичай переживає найбільш гострі конфлікти. Вони відбуваються через інтуїтивну незгоду з «внутрішніми курсами» партнера.

Парам необхідно вміти домовлятися, незважаючи на соціальні умовності і традиції культури

Якщо добувач в сім'ї-чоловік, то він ризикує стати героєм анекдотів про секс. Ця валюта з часом починає знецінюватися в його очах, і її курс падає. У мисливиці-жінки проблем з внутрішнім обмінним курсом виникає ще більше. Будь-який чоловік, що поступається їй за рівнем доходів, автоматично стає постійним клієнтом психоаналітика з-за вічного неврозу, викликаного комплексом неповноцінності і руйнування ідентичності.

Міцності відносинам це, звичайно, не додає. Тим більше, що сучасні жінки часто орієнтуються на два фінансових стереотипу: чоловік повинен заробляти більше і всі його гроші повинні вважатися загальними засобами сім'ї (на відміну від особистих доходів жінки).

Лінія конфліктів на другому рівні відносин проходить по кордоні "повинен-очікую". Тому парам, які тут опинилися, необхідно вміти домовлятися, незважаючи на соціальні умовності і традиції культури. Або чітко визначати ієрархію в питаннях, пов'язаних з грошима, розмежовувати права і обов'язки. Хорошим виходом з положення може стати, наприклад, шлюбний договір.

Третій рівень: рівність
Люди, які перейшли на цей рівень, відчувають себе рівними в будь-яких відносинах, в тому числі фінансових. У пари зазвичай є якийсь загальний інтерес або загальна справа, яка дозволяє обом розвиватися. Чоловік і жінка разом не через ресурс, А через те, що дивляться в одну сторону. Їх не цікавлять склалися в суспільстві звичаї, вони самі формують для себе норми, виходячи зі свободи особистості і поваги один до одного.

Гроші, які вони заробляють, — паливо, що дозволяє їм рухатися далі. Загальний інтерес, загальні пріоритети не залишають місця спорах про те, куди витратити кошти, що залишаються після оплати побутових витрат. У них є мета, яка важливіша за ресурсні питання, тому зі спірних питань чоловік і жінка легко можуть домовитися.

Сім'я сприймається як спільний проект, розподіл сімейного бюджету — справа теж спільна.

Сімейний бюджет такої пари побудувати не складно. Чоловік і жінка домовляються про те, що кожен з них відраховує на загальний сімейний рахунок, наприклад, 50% доходів, а все інше залишає собі на особисті витрати.

Ця схема працює при будь-якому розкладі, навіть якщо у одного з подружжя немає доходів. Сім'я сприймається як спільний проект. Розподіл сімейного бюджету-справа теж спільна. 10-20% потрібно відразу відкладати та інвестувати, а все інше ділити між необхідними покупками, оплатою рахунків, витратами на розваги і т. д.

При такому підході не доводиться віддавати всю зарплату дружині або домовлятися, хто що купує в будинок. Загальний бюджет, що поглинає тільки частину особистих доходів, прозорий для обох з подружжя, він позбавляє від конфліктів і зміцнює шлюб. Але така ідеальна схема працює тільки в тому випадку, якщо обоє перебувають на загальному третьому рівні фінансових відносин.

 


Рейтинг: из 5